Szkolenie z obsługi Portalu Usług Elektronicznych dla LGD.
W dniu 7 listopada 2024 r pracownicy Biura LGD PONIDZIE wzięli udział w szkoleniu, którego celem było zapoznanie Lokalnych Grup Działania z funkcjonalnościami Portalu Usług Elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wypełniania Wniosku o Przyznanie Pomocy w ramach Interwencji 13.1. wdrażanie LSR. Szkolenie obejmowało podstawowe informacje dla Wnioskodawcy:- sposób logowania się Wnioskodawcy do PUE;- ogólne informacje dla Wnioskodawcy jak poruszać się po PUE (obsługa wysyłki i odbioru pism, korekta, wycofanie, inna korespondencja);- sposób autoryzacji wysyłki WOP;- podpisanie WOP przez Wnioskodawcę;- funkcje pełnomocnik, kontrole, płatności. Przedstawiono makiety wniosku na I.13.1 WDR- z biznesplanem z wybranego zakresu oraz wniosku na I.13.1 WDR- z ZRF (brak biznesplanu) z wybranego zakresu. W panelu wzięło udział 617 osób. Było wiele pytań i wątpliwości. Przypominamy, że w tym okresie programowym wnioski do LGD PONIDZIE w ramach konkursów będą składne tylko w formie elektronicznej. Kolejne szkolenie zaplanowano na 7 grudnia.
Spotkanie dotyczące wdrażania LSR .
W dniu 31 października odbyło się spotkanie informacyjne dla pracowników Lokalnych Grup Działania w celu omówienia wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju w ramach nowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Spotkanie poprowadzili pracownicy Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego: Łukasz Skórski Z-ca Dyrektora ds. PROW, Przemysław Pacholec, Michał Ślusarczyk specjaliści ds. nadzoru i koordynacji pracy LGD.
Na spotkaniu zostały omówione szczegółowo procedury uzgadniania Regulaminu Naboru Wniosków i Harmonogramu Naborów. Pracownicy biura Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich przypomnieli o kluczowych terminach, takich jak składanie regulaminu wniosków i publikacja na stronie informacji o naborze. Podkreślono konieczność współpracy LGD z Samorządem Województwa, oraz ważność synchronizacji naborów z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego. Ważnym punktem było przedstawienie informacji na temat uruchomienia systemu SCOB , w tym planowanych terminów uruchomienia systemu i rozpoczęcia naborów . Szczegółowo zostały również omówione zobowiązania LGD wynikające z podpisanej umowy ramowej.
Konsultacje społeczne.
Szanowni Państwo,
Lokalna Grupa Działania Ponidzie realizuje proces konsultacji społecznych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023 – 2027. Tym razem konsultacji poddajemy kryteria wyboru dotyczące przedsięwzięć:
P.1.2 Rozwój ogólnodostępnej małej infrastruktury rekreacyjnej, sportowej
P.3.1 Usługi komercyjne dla społeczności lokalnej
W przypadku uwag lub sugestii zmian do proponowanych kryteriów prosimy o ich zgłaszanie poprzez wypełnienie oraz wysłanie załączonego Formularza uwag Formularz-zglaszania-uwag pisząc na adres mailowy: biuro@lgdponidzie.pl lub osobiście na adres Lokalna Grupa Działania Ponidzie , ul. 3 Maja 10, 28-400 Pińczów.
Kryteria_wyboru_konkurs konsultacje
Konsultacje trwają do 15 listopada 2024 r.
Szkolenie pracowników biura.
Informujemy, że w dniu 7 listopada 2024 r pracownicy biura LGD Ponidzie będą brać udział w szkoleniu z funkcjonalności portalu usług elektronicznych . W związku z powyższym biuro będzie czynne do godz 10.00.
Informacja o pracy biura.
Informujemy ,że w dniu 31.10.2024 r . biuro LGD PONIDZIE czynne do godziny 10.30
W sprawach pilnych proszę dzwonić 692090356
Informacja o pracy biura LGD PONIDZIE.
Informujemy, że w dniu 25.10.2024 r biuro LGD PONIDZIE będzie czynne od godz 12.00
REJESTRACJA NA SPOTKANIA INFORMACYJNE DOTYCZĄCE AKTUALNYCH PROJEKTÓW WUP
Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniach na temat działań realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Programie Regionalnym „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027″. Spotkania odbędą się:
8 listopada w Jędrzejowie (Centrum Kultury, ul. Piłsudskiego 3)
15 listopada w Starachowicach (Urząd Miasta – Sala Olimpia, ul. Radomska 45).
Zaprezentowane zostaną aktualne projekty adresowane do:
- młodych mieszkańców regionu,
- osób zwolnionych i zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących pracodawców,
- kobiet powracających na rynek pracy,
- pracowników osiągających najniższy dochód, zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i krótkoterminowych.
W trakcie wydarzeń będzie można uzyskać informacje na temat form wsparcia, kryteriów naboru oraz obowiązujących zasad udziału w projektach.
Przedstawione zostaną również projekty oferujące dofinansowanie kursów, szkoleń i studiów podyplomowych dla osób indywidualnych oraz pracodawców i pracowników.
Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie elektronicznie pod adresem: https://wupkielce.praca.gov.pl/formularz
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
W załączeniu program spotkań.
Konsultacje społeczne – plan komunikacji z lokalną społecznością
Szanowni Państwo, prace nad rozpoczęciem wdrażania nowej Lokalnej Strategii Działania aktualnie trwają, w związku z tym przedstawiamy Państwu do konsultacji: zmieniony plan komunikacji z lokalną społecznością. Zaplanowane zmiany dotyczą przesunięć działań w poszczególnych latach i są zaznaczone na dokumencie pogrubioną czcionką. Zmiany podyktowane są zaplanowanymi terminami naborów w 2025 roku.
Uwagi prosimy kierować bezpośrednio do biura LGD osobiście lub poprzez email. biuro@lgdponidzie.pl za pomocą formularza Formularz-zglaszania-uwag
Plan komunikacji z lokalną społecznością LGD Ponidzie na 2024- 2029 do konsultacji
ŹRÓDŁO https://wupkielce.praca.gov.pl/-/25040840-rejestracja-na-spotkania-informacyjne-bur
Informacja o pracy biura.
W dniu 26.09.2024 biuro LGD PONIDZIE nieczynne .
Spotkanie informacyjne dla sektora HoReCa,turystyka, kultura
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP – oddział świętokrzyski oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, we współpracy ze Staropolską Izbą Przemysłowo-Handlową w Kielcach zapraszają przedsiębiorców z województwa Świętokrzyskiego, działających w branży HoReCa, turystyka, kultura na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 18 września 2024 r. w godzinach od 11:00 do 13:00, w GRAND HOTEL Kielce.
UWAGA ❗ Zgłoszenia udziału w spotkaniu należy przesyłać w terminie do 1️⃣ 6️⃣ września.2024 r.
Tematem spotkania będą zasady i kryteria wyboru przedsięwzięć MŚP, których celem jest rozszerzenie lub dywersyfikacja działalności gospodarczej poprzez inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną.
Szczegóły na stronie
https://rot.swietokrzyskie.travel/spotkanie-informacyjne-dla-sektora-horecaturystyka-kultura/
Harmonogram naborów wniosków na 2024 r
Informujemy, że zamieszczony poniżej „Harmonogram naboru wniosków na rok 2024 z dnia 16.02.2024r.” jest nadal aktualny wg, stanu na dzień 13.09.2024r.
Harmonogram naboru wniosków w 2024
Szkolenie z wyjazdem -Producent rolny w łańcuchu dostaw żywności
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu zaprasza do uczestnictwa w szkoleniu z wyjazdem studyjnym pn. Producent rolny w łańcuchu dostaw żywności organizowanym w dniach 10-11 września 2024 roku w Kielcach. Wydarzenie odbywać się będzie ramach operacji własnej KSOW. Główny cel to przekazanie informacji o wymaganiach higienicznych przy produkcji żywności, aktualnych przepisach prawa podatkowego oraz możliwościach finansowania działalności KŁD w perspektywie finansowej PS WPR 2023-2027. Zaprezentowane zostaną również praktyczne aspekty realizacji szlaków kulinarnych w Polsce.
W drugim dniu szkolenia zaplanowane są wizyty studyjne w gospodarstwach rolnych należących do Szlaku Kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy rolników, przedstawicieli nauki, doradztwa rolniczego, brokerów innowacji, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem: https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/
Opieka merytoryczna: Ireneusz Gradka, i.gradka@cdr.gov.pl, tel. 48 365 00 38
Program szkolenia pdf 854 KB
Jarmark Nadnidziański – nabór dla twórców rękodzieła
Jarmark Nadnidziański „Szlakiem Włoskim” odsłona 1 – rękodzieło. Zapraszamy twórców (ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby, haftu, biżuterii, ceramiki) do pokazania swoich prac na wydarzeniu organizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury . Jarmark odbędzie się 7 września w Parku Miejskim w Pińczowie. Informacje o wydarzeniu. tel. 41 357 24 24
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Konstelacje kultury”, który dofinansowany jest z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom kultury+ edycja2024 / zadanie II Partnerstwo Lokalne”
Oferta dla młodzieży 15-18 lat
Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach rozpoczyna rekrutację młodzieży w wieku 15-18 lat do hufców pracy, ośrodków szkolenia i wychowania na nowy rok szkolny 2024/2025. Zapraszamy osoby, które mają problemy z nauką i nie radzą sobie z nią w normalnym trybie nauczania. Zgłaszać mogą się także ci młodzi ludzie, których rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej. OHP umożliwiają uzupełnienie wykształcenia w szkole podstawowej dla dorosłych (klasa VII i VIII) i z oddziałami przysposabiającymi do pracy (klasa VII i VIII), szkołach branżowych I stopnia oraz w szkoleniach zawodowych w formie kursowej. Po konsultacjach z naszymi doradcami zawodowymi każdy kandydat do OHP może wybrać zawód, którego zechce się uczyć. Naszym celem jest pomóc Ci z odwagą spojrzeć w przyszłość, służyć wsparciem w rozwoju osobistym i zawodowym. Tylko u nas doświadczona kadra pedagogiczna zapewni Ci pomoc w uzupełnieniu wykształcenia, zdobyciu zawodu i znalezieniu pracy. doradzamy, jakie zawody w przyszłości będą cieszyć się największym zainteresowaniem pracodawców, organizujemy czas wolny, wypoczynek, zajęcia kulturalne i sportowe, staramy się pomóc w rozwoju osobowości i zainteresowań. Zgłaszając się
- uzupełnisz wykształcenie,
- zdobędziesz kwalifikacje zawodowe w systemie pozaszkolnym realizując rzemieślniczą naukę zawodu,
- zdobędziesz kwalifikacje zawodowe w renomowanych zakładach funkcjonujących na lokalnym rynku pracy,
- przygotowanie zawodowe odbędziesz na statusie młodocianego pracownika na podstawie umowy o pracę, otrzymasz wynagrodzenie, skorzystasz z urlopu wypoczynkowego,
- masz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach zawodowych i warsztatach dotyczących aktywnych metod poszukiwania pracy.
Praktyczne przygotowanie zawodowe prowadzone jest we własnych nowych warsztatach produkcyjno-szkoleniowych w 13-1 OSiW w Starachowicach oraz 13-2 OSiW w Jędrzejowie lub u pracodawców na podstawie porozumień oraz na podstawie indywidualnych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartych z młodocianymi pracownikami – uczestnikami OHP (13-1 w Skarżysku-Kamiennej, 13-3 Hufiec Pracy w Kielcach, 13-5 Hufiec Pracy w Końskich, 13-4 Hufiec Pracy w Sandomierzu, 13-2 OSiW w Jędrzejowie i 13-3 OSiW w Pińczowie).
W ośrodku szkolenia i wychowania w Starachowicach, Jędrzejowie i Pińczowie czekają na młodzież miejsca w internatach, bezpłatne wyżywienie oraz całodobowa opieka i wsparcie wychowawców.
W każdej jednostce prowadzone są różne programy i zajęcia z edukacji kulturalnej, artystycznej, filmowej, historycznej, patriotycznej, obywatelskiej, zdrowotnej, ekologicznej; treningi zapobiegania agresji i autodestrukcji; spotkania integracyjne; warsztaty plastyczne i fotograficzne; zajęcia sportowo-rekreacyjne i turystyczne. Młodzież może uczestniczyć w projektach współfinansowanych ze środków unijnych.
Kryteria przyjęcia uczestnika do OHP do wszystkich typów jednostek na miejsca dochodzące oraz stacjonarne: http://www.swietokrzyska.ohp.pl/warunki-uczestnictwa-w-ohp/
Nabór w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 – komponent Zarządzanie LSR – Podsumowanie
W dniu 30 lipca 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki naboru w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 – komponent Zarządzanie LSR. Lokalna Grupa Działania PONIDZIE odebrała z rąk Pani Renaty Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Pana Grzegorza Sochy – Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego, List Gratulacyjny potwierdzający zawarcie umowy o przyznaniu pomocy.
Pierwsze środki na bieżące funkcjonowanie trafią do Lokalnej Grupy Działania PONIDZIE jeszcze w sierpniu. Na bieżące funkcjonowanie Lokalna Grupa Działania PONIDZIE otrzyma 1 mln 335 tys. zł.
Warsztaty dla Przedsiębiorców
29 sierpnia zapraszamy przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem rozwiązań z zakresu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) na warsztaty organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Warsztaty odbędą się w Kielcach. Godz 10.00-15.00 i adresowane są do przedsiębiorców z branży odpadowej, maszynowej, metalurgicznej oraz rolno-spożywczej.
Podczas warsztatów będzie można m.in. dowiedzieć się:
- czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym,
- jak efektywnie wykorzystywać zasoby przedsiębiorstwa i budować przewagę konkurencyjną,
- za pomocą jakich strategii i narzędzi reagować na rosnące wymogi regulacyjne, wyzwania środowiskowe i oczekiwania konsumentów.
Partnerem wspierającym organizację warsztatów w Kielcach jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Link do rejestracji: Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu – PARP – Centrum Rozwoju MŚP
Więcej informacji o projekcie: „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”
Wojewódzki Urząd Pracy ogłasza nabór DLA PRACODAWCÓW
Operator Podmiotowego Systemu Finansowania usług rozwojowych w województwie świętokrzyskim, Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach w ramach projektu „Pracownik kapitałem firmy. Postaw na jego rozwój z Bazą Usług Rozwojowych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 10 Aktywni na rynku pracy, Działanie 10.06 Konkurencyjne kadry świętokrzyskich pracodawców i przedsiębiorstw, ogłasza nabór nr BUR-I/4/2024 na dofinansowanie usług rozwojowych skierowany do przedsiębiorców i pracodawców z terenu województwa świętokrzyskiego oraz ich pracowników. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie od 31.07.2024 r. do 14.08.2024 r.
Kwota alokacji przeznaczona na nabór: 2 500 000,00 zł.
Złożenie wniosku o dofinansowanie usługi rozwojowej jest dwuetapowe:
- W pierwszym etapie, za pośrednictwem systemu kolejkowego, Wnioskodawca samodzielnie rejestruje termin wizyty na złożenie wniosku poprzez Kalendarz rezerwacji udostępniony na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach https://wupkielce.praca.gov.pl/baza-uslug-rozwojowych/dla-pracodawców/ogloszenia-o-naborach (Kalendarz rezerwacji zostanie udostępniony w dniu naboru wniosków tj. 31.07.2024 r.). Kalendarz rezerwacji jest aktywny od godziny 8:00 do wyczerpania terminów rezerwacji przewidzianych na dany dzień naboru. Kalendarz rezerwacji umożliwia rezerwację terminów na kolejny dzień roboczy. Każdego dnia trwania naboru WUP Kielce udostępnia do 40 terminów na złożenie wniosku na kolejny dzień roboczy do momentu wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowanie w danym naborze.
- W drugim etapie Wnioskodawca zobowiązany jest w wyznaczonym terminie do złożenia wniosku o dofinansowanie usługi rozwojowej w siedzibie Wojewódzkiego Urząd Pracy w Kielcach, ul. Witosa 86, 25-561 Kielce. Nie ma możliwości dostarczenia wniosku za pomocą przesyłki pocztowej lub kurierskiej. Osoby składające wnioski o dofinansowanie usług rozwojowych w siedzibie Operatora Projektu, zobligowane są do wylegitymowania się dokumentem umożliwiającym stwierdzenie jego tożsamości oraz podania numeru rezerwacji.
W przypadku naruszenia powyższego zapisu wnioski nie zostaną przyjęte.
W ramach ogłoszonego naboru ze wsparcia w postaci dofinansowania do wybranych ze strony https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ usług rozwojowych będą mogli skorzystać:
- pracodawcy, przedsiębiorcy (MŚP oraz duże przedsiębiorstwa), przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe posiadający siedzibę, jednostkę organizacyjną, główne, stałe lub dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie województwa świętokrzyskiego,
- pracodawcy, przedsiębiorcy (MŚP oraz duże przedsiębiorstwa), jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą/ funkcjonują na terenie województwa świętokrzyskiego nie krócej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie,
- pracownicy pracodawców, przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych (spełniających w/w kryteria), którzy uczą się, pracują lub zamieszkują na obszarze województwa świętokrzyskiego w rozumieniu ustawy Kodeks Cywilny.
Zasady finansowania usług rozwojowych:
- refundacja części poniesionych kosztów usługi – zwrot części poniesionych kosztów po zakończeniu realizacji usługi rozwojowej,
- dofinansowanie na poziomie 80% dla pracowników powyżej 55 roku życia i/ lub osób o niskich kwalifikacjach (wkład własny pracodawcy 20% wartości usługi rozwojowej),
- dofinansowanie na poziomie 75% dla pozostałych pracowników oddelegowanych przez pracodawcę do udziału w usłudze rozwojowej (wkład własny pracodawcy 25% wartości usługi rozwojowej),
dofinansowanie na poziomie 80% dla usług rozwojowych:
- dotyczących m.in. gospodarki ekologicznej, czystszych technologii służących osiągnięciu zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń (zielonej transformacji), transformacji cyfrowej, opieki długoterminowej,
- obejmujących zawody deficytowe określone w Barometrze Zawodów dla województwa świętokrzyskiego, aktualnym na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie usługi,
- których celem jest zdobycie kwalifikacji zarejestrowanych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, posiadające nadany kod kwalifikacji,
z branż kluczowych dla regionu świętokrzyskiego.
dofinansowanie na poziomie 75% dla pozostałych usług rozwojowych,
- poziomy dofinansowań nie sumują się,
- podatek od towarów i usług stanowi koszt niekwalifikowalny z zastrzeżeniem, że może być kwalifikowalny gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- maksymalna kwota dofinansowania na 1 pracownika- 8 500,00 zł na cały okres realizacji projektu bez względu na liczbę wybranych usług rozwojowych,
- maksymalny koszt dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej nie może przekroczyć 8 500,00 zł (bez względu na całkowity koszt usługi rozwojowej i przysługujący poziom dofinansowania),
- maksymalna kwota dofinansowania dla 1 pracodawcy obejmująca wszystkich pracowników oddelegowanych do udziału w usługach rozwojowych w całym okresie realizacji projektu: mikro przedsiębiorstwo (w tym jednoosobowe działalności gospodarcze)- 12 000,00 zł netto, małe przedsiębiorstwo – 30 000,00 zł netto, średnie przedsiębiorstwo – 100 000,00 zł netto, duże przedsiębiorstwo – 150 000,00 zł netto, podmiot (pracodawca) niebędący przedsiębiorstwem – 12 000,00 zł netto.
Regulamin wsparcia dla przedsiębiorców i pracodawców określający szczegółowe zasady dofinansowania usług rozwojowych w ramach PSF wraz z niezbędnymi załącznikami udostępniony jest na stronie internetowej https://wupkielce.praca.gov.pl/baza-uslug-rozwojowych/dla-pracodawcow/dokumenty-do-pobrania
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach:
telefon: 41 364 16 20 lub 41 364 16 60
e- mail: wup@wup.kielce.pl
Premie na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników.
O wsparcie, które jest realizowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, może ubiegać się osoba fizyczna, która:
- w dniu złożenia wniosku ma ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat);
- rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej;
- ma numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiąże się do ich uzupełnienia (z wyłączeniem stażu pracy) w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, i rozpocznie uzupełnianie wykształcenia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy;
- złoży biznesplan oraz zobowiąże się do zrealizowania go w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym niezależenie od daty zawarcia umowy.
Premie przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Wsparcie można przeznaczyć np. na:
- inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup nieruchomości rolnych;
- zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
- inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu (w tym sprzętu komputerowego) czy pojazdów, które służą wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).
Pomoc ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł. Wypłacana jest w dwóch ratach:
- 140 tys. zł – po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty;
- 60 tys. zł – po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.
Nabór trwa od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. Dokumenty są przyjmowane wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
PRZYGOTUJ SIĘ DO NABORU NA MAŁE PROJEKTY INTERREG EUROPA ŚRODKOWA – SPOTKANIE INFORMACYJNE 2 LIPCA BR.
W październiku ruszy nabór na projekty małej skali w programie Interreg Eropa Środkowa. Niezależnie od tego, czy jesteś częścią organizacji publicznej, czy prywatnej, jest to Twoja szansa na pobudzenie innowacji i stworzenie rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb obszarów zmarginalizowanych pod względem geograficznym i gospodarczym.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo tutaj. https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/przygotuj-sie-do-naboru-na-male-projekty-interreg-europa-srodkowa-spotkanie-informacyjne-2-lipca/
KONKURS KULINARNY
Szanowni Państwo.
Informujemy, że Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierążni, Gmina Działoszyce, jako jedyne w województwie świętokrzyskim zakwalifikowało się do ogólnopolskiego konkursu „Produkty zbożowe w Tradycji Pokoleń”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Innowatorów Wsi.
Jest to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować nasze tradycyjne przepisy i kulinarne umiejętności całej Polsce!
Konkurs „Produkty zbożowe w Tradycji Pokoleń” to inicjatywa mająca na celu promocję tradycyjnych, regionalnych produktów zbożowych.
Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało swoje wyjątkowe przepisy na „Kaczkę po Dzierąsku podaną z pampuchami i modrą kapustą” oraz „Rosół z domowym makaronem”
Film konkursowy z udziałem Koła Gospodyń udostępnimy jest na kanale YouTube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=O4S8w_rv128
To również od nas, mieszkańców województwa świętokrzyskiego zależy, kto wygra konkurs kulinarny, ponieważ Komisja Konkursowa oceni ilość odsłon i udostępnień (wyświetleń) filmu na kanale Stowarzyszenia Innowatorów Wsi na portalu YouTube według stanu na dzień 28.06.2024r. (piątek) godzina 12:00.
Liczymy na Wasze wsparcie! Razem możemy pokazać, jak wspaniałe i wyjątkowe są nasze regionalne smaki.
W związku z powyższym zwracamy się z ogromną prośbą o rozpowszechnienie filmu na Państwa portalach społecznościowych. Jest to nie tylko promocja Gminy Działoszyce, ale również powiatu pińczowskiego i całego województwa świętokrzyskiego. Z Waszą pomocą KGW Działoszyce może osiągnąć sukces.
Z poważaniem
Dyrektor biura LGD Ponidzie
Janusz Zieliński