Menu
  • STRONA GŁÓWNA
  • AKTUALNOŚCI
  • STOWARZYSZENIE
    • WŁADZE
    • CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA
    • BIURO
    • ZAPYTANIA OFERTOWE
    • TRYB KONKURENCYJNY WYBORU WYKONAWCÓW ZADAŃ
    • Close
  • PUBLIKACJE
  • DO POBRANIA
    • REGULAMINY, PROCEDURY, STATUT
    • DEKLARACJE CZŁONKOWSKIE
    • KSIĘGA WIZUALIZACJI, LOGOTYPY I GRAFIKI
    • ANKIETY
    • Ochrona Danych Osobowych (RODO)
    • Close
  • LEGISLACJA
  • KONTAKT
    • ADRES
    • POCZTA
    • Close

Czym są Fundusze Szwajcarskie i jaką korzyść przynoszą.

  • Home
  • Bez kategorii
  • Czym są Fundusze Szwajcarskie i jaką korzyść przynoszą.

Czym są Fundusze Szwajcarskie i jaką korzyść przynoszą.

Zamieszczono 03 lut 16
przez l.pawlowski
    Bez kategorii
Czytaj więcej

Fundusz Szwajcarski inaczej określany jest jako Program Szwajcarski i jest formą pomocy zagranicznej przyznawanej przez Szwajcarię dla nowych państw członkowskich w Unii Europejskiej. Warto podkreślić, iż od czasu podpisania umów międzynarodowych z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej zawartych 20 grudnia 2007 roku w Bernie Szwajcaria przekazała ponad 1 mld franków szwajcarskich na realizację celów określonych w podpisanych programach współpracy.

Szwajcarskie Programy Współpracy mają na celu zmniejszenie różnic pomiędzy wysoko rozwiniętymi krajami a nowymi członkami Unii Europejskiej. Właśnie dzięki nim możliwe jest wsparcie lokalnych inicjatyw gospodarczych na obszarach peryferyjnych i słabiej rozwiniętych województw Polski południowo-wschodniej. Wsparcie finansowe przekazywane jest również na wyposażenie i szkolenia polskich służb celnych, modernizację przejść granicznych oraz na poprawę infrastruktury związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Największe środki finansowe – tj. ponad 198 mln franków szwajcarskich skierowano na rozwój infrastruktury ochrony środowiska, w tym w inwestycje w odnawialne źródła energii. Działania te ukierunkowane są na poprawę stanu środowiska, m.in. dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym.  Niezwykle istotny jest także fakt, iż środki przeznaczone na realizację Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy stanowią bezzwrotną formę pomocy dzięki temu większa ilość interesantów może skorzystać z takiej pomocy.

Efekty Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

  • 1 149 realizowanych projektów grantowych, w ramach których udzielono dotacji na rozwój przedsiębiorczości na terenie słabiej rozwiniętych województw Polski południowo-wschodniej,
  • na budynkach publicznych i prywatnych zamontowano ponad 11 500 instalacji solarnych,
  • usunięto 60 008 ton azbestu z 22 220 budynków, a 176 najuboższym beneficjentom zainstalowano nowe dachy,
  • zrekultywowano 3 składowiska odpadów komunalnych,
  • zmodernizowano 18 km sieci ciepłowniczej,
  • zlikwidowano 43 grupowe węzły ciepłownicze, a w ich miejsce wybudowano 473 nowe indywidualne węzły ciepłownicze,
  • przeprowadzono kompleksową termomodernizację 3 szpitali wojewódzkich,
  • zakupiono 78 pojazdów dla służby celnej oraz 14 dla policji,
  • zakupiono 4 spalinowe zespoły trakcyjne oraz planuje się zakup 6 elektrycznych zespołów trakcyjnych,
  • zidentyfikowano 15 gatunków rzadkich ptaków oraz 48 gatunków rzadkich pająków,
  • przeprowadzono renaturalizację 5 starorzeczy, z których usunięto 124 m³ odpadów i zanieczyszczeń.
  • 489 mln franków szwajcarskich (37% całości środków) zostało przeznaczonych na realizację programów współpracy dla Polski

Osoby zainteresowane Funduszami Szwajcarskimi zapraszamy do zapoznania się z stroną Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Loading

l.pawlowski
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://lgdponidzie.pl/wp-content/uploads/2016/07/PROW-2014-2020.jpg

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania PONIDZIE 2016.